Vláda se chystá otestovat celé Česko za 14 dní! Nemožné, trdí lékaři

Otestujeme celou Českou republiku do dvou týdnů! Řekl ministr zdravotnictví Romana Prymula, jež představil svůj nový plán...

Plošné testování by mělo započít nejdříve na Uherskohradišťsku, potom v celé ČR. Zvládnout to do 14 dní? To je nelidský úkol, tvrdí lékaři, jež se testování pacientů týká..

Byl jsem na testech a osobně si nedokážu představit, že by naše malé město zvládlo během dvou týdnů udělat tolik testů.

Ministerstvo sdělilo, že toto plošné testování nebude schopno provést bez praktických lékařů. Plán je takový, že právě praktici by měli obyvatele testovat přímo ve svých ordinacích. 

"Nedovedu si představit, jak by zdravotníci dokázali otestovat v krátkém časovém intervalu několik milionů lidí. Myslím si, že v současnosti musíme zastavit tu vlnu nemocných," vyjádřil se šéf České lékařské komory Milan Kubek.

"To plošné testování pro to vychytávání pacientů bude mít smysl, jak se ta situace bude zlepšovat. Že třeba budou postižené regiony a méně postižené regiony, takže budeme moct cíleně intervenovat," informoval Aleksi Šedo, náměstek ministerstva zdravotnictví.

Zřejmě se máme na co v následujících dnech těšit! Už nyní jsou lékaři maximálně vytížení a unavení. Mimo COVID léčí své pacienty s jinýmizdravotními problémy. Jak by mohli udělat tisíce testů denně, aby stihli naplnit 14 denní plán?

Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů, řekl, že "je to velká zátěž a je to problém, rozhodně to nelze zvládnout v běžném provozu ordinace".

Ovšem jsou tady další varianty, o kterých se zatím jen předběžně nezávazně mluvilo. Testovalo by se jen tři dny a na tři dny úplně vypnuli ostatní činnosti, anebo by se testovalo o víkendu.

K plošnému testování se chystá i Slovensko. Stát objednal 13 milionů rychlotestů, které sice nejsou úplně přesné, ale výsledky jsou rychlejší. Hlavní fáze testování by tam měla začít do dvou týdnůloading...